Realizacja zadania projektu . „Podróż śladami dawnej Warmii”, realizowanego w ramach programu
„ Kto ty jesteś?- Polak mały”– Modułu 2 . ,,Kultura dla przedszkola”
Ustanowionego przez Ministra Edukacji Narodowej 2024r.
realizowanego w Niepublicznym Przedszkolu im. Świętej Rodziny,
w okresie 01.10.2024 r. – 31.12.2024 r.
Zajęcia rękodzieła ludowego- działanie nr I.3
IV zajęcia -28.10.2024r.
W poniedziałek 28.10.2024 roku odbyły się kolejne zajęcia z rękodzieła ludowego w ramach projektu „Podróż śladami dawnej Warmii”. Dziś dzieci z grupy 4 latków realizowały projekt „Gietrzwałdzka Pani na warmińskiej ziemi”. Dowiedziały się o jedynych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół Katolicki objawieniach Maryi w warmińskim Gietrzwałdzie w roku 1877 i o wpływie, jaki wywarły one na umocnienie wiary i polskości w okresie zaborów. Następnie dzieci obejrzały krótki film wyprodukowany dla programu „Ziarno” o objawieniach. Rozmawialiśmy o tym jak rysuje się postać, o schemacie ciała. Kolejnym etapem zajęć było rysowanie przez dzieci swojego wyobrażenia Matki Bożej. Dzieci używały kredek, wełny czesankowej, z której robiły włosy oraz brokatu do ozdobienia sukni Maryi.
Natomiast dzieci z grupy 5 latków realizowały drugą część projektu „ Wyszywanki, przeplatanki, wycinanki”. Na pomalowanych przez siebie talerzykach, które ozdabiały geometryczną wycinanką ludową w ubiegłym tygodniu, uczyły się szyć. Ponieważ szycie i haft były nieodzownym elementem warmińskiej rzeczywistości dzieci miały możliwość wypróbowania swoich sił właśnie w tej niełatwej dla siebie dziedzinie. Tę naukę potraktowaliśmy jak dobrą zabawę. I choć włóczka płatała figle i czasem zaplątała się, dzieci były dumne, że im się udało i miały możliwość wypróbowania czegoś nowego.
W grupie 6 latków, dzieci przeniosły się do warsztatu tkackiego. Po krótkim wprowadzeniu w historię tkactwa na Warmii i demonstracji techniki tkania, dzieci przystąpiły do pracy. Każdy dostał swoje krosno, czółenko i grzebyk. Dzieci dużą frajdę miały z wyboru kolorowych włóczek oraz z pierwszych utkanych przez siebie rządków. I choć włóczka potrafiła spłatać figle i się splątać zajęcia dały dzieciom ogrom satysfakcji. Ze zdziwieniem przyjęliśmy fakt, że godzina właśnie upłynęła i trzeba kończyć zajęcia. Grupa 6 latków tkanie swoich warmińskich szmaciaków będzie kontynuowała za tydzień.