x

12 grudnia 2024

WYSTAWA PRAC – JEK W BOJCE ( Jak w bajce)

Realizacja zadania projektu . „Podróż śladami dawnej Warmii”, realizowanego w ramach programu
„ Kto ty jesteś?- Polak mały”– Modułu 2 . ,,Kultura dla przedszkola”
Ustanowionego przez Ministra Edukacji Narodowej 2024r.
realizowanego w Niepublicznym Przedszkolu im. Świętej Rodziny,
w okresie 01.10.2024 r. – 31.12.2024 r.

WYSTAWA PRAC „ JEK W BOJCE”- działanie nr I.8
12.12.2024r.
Projekt „Śladami dawnej Warmii dobiegł końca”, Jego zwieńczeniem było przedstawienie Bożonarodzeniowe „Świante Gody” oraz wystawa prac dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pt. „ Jek w bojce”, która odbyła się dnia 12.12.2024 roku o godzinie 16.00.
Całość wystawy została utrzymana w konwencji warmińskiej sztuki i kultury ludowej, a także nawiązywała do wydarzeń z 1877 roku, które miały miejsce we wsi Gietrzwałd oraz do warmińskiego krajobrazu usianego licznymi kapliczkami.
Prace plastyczne i rękodzielnicze dzieci zostały rozwieszone na sztalugach i ścianach, natomiast prace ceramiczne zostały wyeksponowane na stołach. I tak uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z Legendą o Łynie widzianą oczami dzieci oraz zagłębić się w przestrzeni wielobarwnego jesiennego warmińskiego lasu. Pomógł w tym zapach świerku, jodły i sosny unoszący się z sąsiedniego stanowiska na którym leżały wianki adwentowe przygotowane przez grupę 6-latków. Tuż obok, pozostając w atmosferze świątecznej, można było podziwiać drewniane betlejemskie szopki wykonane przez 5-latki.
Na szczególną uwagę zasługiwały prace wykonane z wełny i włóczek, czyli utkane na krosnach szmaciaki oraz serwetki filcowane na mokro, na których rozkwitły przepiękne kwiaty, a uśmiechnięte filcowe buźki wywoływały uśmiech gości. Pięknie zaprezentowały się prace pt „Przeplatanki, wyszywanki, wycinanki”. Na okrągłych, ręcznie malowanych, talerzykach dzieci przyklejały własnoręcznie wykonaną ludową wycinankę geometryczną i ozdabiały ją wyszywanką z kolorowej włóczki. Gdzieś z tyłu na kartkach brykały warmińskie koniki wykonane techniką druku wypukłego. Niedaleko spod czarnej farby z całą siłą dziecięcej wyobraźni wyłoniły się wielobarwne ptaki, koniki, dziady, koguciki, wydrapane techniką sgrafitto. Te same wzory, zaczerpnięte z fasad olsztyńskiej i gietrzwałdzkiej architektury, ale wyklejone plasteliną, wyszły spod maleńkich rączek naszych zdolnych 4-latków. A jeśli o rączkach mowa….nie zabrakło również odcisków rąk naszych dzieci w masie piaskowej, które tym samym zostawiły swój ślad na Warmii. 4 latki przygotowały także adwentowe wianki, które ozdabiały stoły oraz warmińskie koguciki otulone wełną, które wskoczył na wiejski płot i stamtąd łupały okiem na ceramiczne cacka przygotowane podczas 2-miesięcznych warsztatów. Czego tam nie było…jak w bajce…kolorowe anioły, świeczniki bożonarodzeniowe, jesienne drzewka, warmińskie kafelki, serduszka, a z nich wyglądające twarze naszych przedszkolaków, kolorowe ceramiczne miseczki, kafelki pokryte angobami z wydrapywanymi warmińskimi wzorami.
Uwagę gości przykuwały także warmińskie skrzynie posażne ozdabiane przez grupę 5-latków. Piękne, żywe warmińskie kolory czerwieni, zieleni i kobaltu a na nich piękne kwiaty pokazały, że warmiński design nie jest tajemnicą dla naszych przedszkolaków. Udowadnia to również ekspozycja z drewnianymi zabawkami zaprojektowanymi z krążków drewna i pociętych gałęzi. Z tym zadaniem mierzyły się 6-latki. Ich pomysłowość nie uznaje schematów i granic. Dlatego nasi goście mogli zobaczyć sarenki, misie, drzewa, grzechotki, jednorożce, smoki, dinozaury, zabawki dla pupili, ptaki i lalki…

Piękno, estetyka, feeria barw, bajeczność, różnorodność to epitety określające tę wystawę, a patrząc na warmińsko-mazurskie wycinanki ludowe tylko się w tym utwierdzamy. Kolorowe ptaki, kwiaty, koguciki, leluje królowały w pracach 6-latków.
Choinki ozdobione zostały łańcuchami i bombkami ze słomy. Wszystko to autorstwa naszych dzieci. A na ścianie wyrosło drzewo o papierowych listkach, na którym zostały powieszone Maryjki – obrazy Matki Bożej, tak jak ją sobie wyobrażają dzieci. Nawiązywało to do objawień w Gietrzwałdzie w 1877 roku.
Osobną część sali zarezerwowano na prace konkursowe „Kapelki na Warniji”. Prace wykonane były z użyciem różnych środków plastycznych i technik, przez dzieci i rodziców z każdej grupy przedszkolnej, a ich prezentacja nawiązywała do pagórkowatego krajobrazu warmińskiego.

A w tym wszystkim wpisane zostało jeszcze to czego nie widać – doświadczanie, proces twórczy, poznawanie historii i kultury, ciche i mniej ciche piski zachwytu, radość, gdy dzieło wyszło zgodnie z założeniami małych twórców, wolność, pomysłowość, satysfakcja, duma i ogrom pracy dzieci 